Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Komentář: Běda Klokánku, jestli se postará o ohrožené děti!

25. 04. 2015 11:28:11
Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozuje síť dětských záchranných ubytovacíhch zařízení Klokánek, hrozí zánik. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová tvrdí, že Klokánky si za svoji ekonomickou situaci mohou sami kvůli špatnému hospodaření a nedostatečné připravě na novelu zákona. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková kontruje tím, že do dluhů je přivedl samotný stát a to kvůli pozdnímu zasílání peněz.

Od roku 2013 dostávají sociální zařízení Klokánek peníze pouze na obsazená lůžka a to maximálně do počtu 28 dětí. Ani o jedno více. Pokud má zařízení více volného prostoru, může přijmout další děti, ale nedostane na ně příspěvek. Zkuste zakázat sociálnímu zařízení, aby nepřijímal další děti, které jsou ohroženy na životě. Zcela nemožné. Vždyť je to proti základním morálním pravidlům. Proč rušit zařízení, které pomáhá dětem v nouzi? Jaký je důvod, snažit se uměle omezit jeho kapacity?


Kvůli špatnému hospodaření bude muset FOD uzavřít několik svých Klokánků. Podle ministryně Marksové děti z uzavřených zařízení neskončí na ulici, ale budou mít zajištěné ubytování. Kde přesně už ale neuvedla. Je zde tedy vážné riziko, že by děti mohly skončit na ulici. Přibližně jde o 400 dětí, které by kvůli špatné situaci Klokánků musely být přemístěny neznámo kam.


Při pohledu na tento problém z morálního hlediska se musíme pozastavit nad výdaji pro sociální oblast a na zbrojení. Při komparaci státních výdajů na armádu a výzbroj, které se pohybují kolem 1%HDP (HDP ČR z roku 2013 je 208,8mld. USD) je částka 127mil. Kč vydaná Ministerstvem práce a sociálních věcí na Klokánky doslova zanedbatelná částka. Proč se naše vyspělá země více stará o dodržování nařízení NATO, aby se zvýšily výdaje na obranu, než o stovky ohrožených dětí? O děti, které trpí kvůli pokleslým morálním hodnotám společnosti, která si tento úpadek mravů kompenzujeme vyšším životním stylem.


Je vážně možné, aby se v naší bezedné státní pokladně nenašly prostředky na péči o ty osoby, které za pár desítek let převezmou řízení této země? My jim necháme pouze vzpomínky na prachbídnou minulost, bez naděje na zářnou budoucnost s pokřivenými základními hodnotami, protože ty základní jim nemohly být vštěpeny v milující rodině. Pokud už naše společnost natolik degradovala, že už ani základní prvek státu, kterým je rodina, neukáže udržet, tak zde musí být instituce, která se rodinné prostředí pokusí nahradit co nejvěrohodněji, čili Klokánek. A lidé se správnými hodnotami jsou cennější než sebelepší obranné a vojenské systémy.

Autor: Karel Čapka | sobota 25.4.2015 11:28 | karma článku: 18.00 | přečteno: 567x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Proč odbory nedemonstrují před sídlem Agrofertu? Otevřený dopis odborům.

Česká Republika se za poslední dobu stala svědkem několika bizarních veřejných shromáždění. Jakoby se snad mezi majiteli politických náboženských sekt schylovalo k závěrečné bitvě o voliče.

30.3.2023 v 17:00 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 370 | Diskuse

Vít Klíma

USA chybí páka, jak Rusy posadit za jednací stůl, mír jen tak nebude

Američané, stejně jako Češi mají rádi pohádky s dobrým koncem. Očekávají, že po porážce Ruska bude následovat jednání o mírové smlouvě ze „silové“ pozice jasného vítěze.

30.3.2023 v 14:08 | Karma článku: 26.24 | Přečteno: 1467 | Diskuse

Kateřina Lhotská

EU jako společenství národních států? Ano!

Minulý týden citovala řada médií slova polského premiéra Mateusze Morawieckého pronesená při jeho návštěvě na univerzitě v německém Heidelbergu. Tématem byla jednak válka na Ukrajině a jednak budoucnost evropské integrace.

30.3.2023 v 9:01 | Karma článku: 43.89 | Přečteno: 2723 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Odborový miliardář v luxusní bundě (130 000) ozdobou odborářské dělnické demonstrace.

Babiš je nejen expremiér a poražený prezidentský kandidát, ale především majitel mnoha firem a miliardář. Bundu za 130 000 si jistě může dovolit. Proč také ne když na to má. Na dělnické demonstraci to ovšem působí dost nevhodně.

30.3.2023 v 8:46 | Karma článku: 29.62 | Přečteno: 973 | Diskuse

Josef Nožička

Chvilkaři chtějí rezignaci ministra Blažka. Nezapomněli ovšem na Jurečku s Rakušanem?

Je včerejší protestní akce „chvilkařů“ před ministerstvem spravedlnosti důkazem toho, že tohle sdružení měří všem politikům stejným metrem?

29.3.2023 v 10:40 | Karma článku: 39.05 | Přečteno: 995 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 719

student žurnalistiky, mám rád historii, sociální sítě, knihy a zajímám se o aktuální společenské dění

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...